Blair, Koberoski and Norman qualify for Class A athletics competition | News, Sports, Jobs

0

MANKATO — Blue Earth Area hurdler Eloise Blair, Madelia/Truman/Granada-Huntley-East Chain/Martin Luther sprinter Ryan Koberoski and Blue Earth Area pitcher have extended their respective prep track seasons for a another week.

Blair, who battled a shoulder injury suffered last fall, qualified for the Class A state competition by winning first place in the Section 2 Meet high hurdles on Saturday at the campus of Mankato West High School.

Blair, who generated a gold medal time of 16.6 seconds, will compete in the state preliminaries at 4 p.m. Thursday on the campus of St. Michael-Albertville High School.

Koberoski earned a bid for the Class A athletics competition by crossing the finish line first in the Section 2 Meet 400-meter sprint with a winning time of 51.94 on Saturday.

Koberoski will hit the cobbled surface at St. Michael-Albertville at 5:48 p.m. Thursday in the open 400m preliminaries.

Norman won third place in the sectional discus competition on Saturday in Mankato, but earned his state ticket by eclipsing the state standard.

Norman, who threw the discus at a mark of 148 feet, 2 inches, will compete in the Class A state competition in a field final at 5:15 p.m. Friday.

Blue Earth Area pitcher Chloe Groe and Buc teammate Addison Armstrong earned multiple section medals on Saturday by finishing in the top six.

Groe tossed the puck for a 104-10 third-place finish before snapping the shot for a 33-1 1/4 fifth-place finish.

Armstrong literally jumped to a bronze medal in the pole vault by outscoring 9-10 in Saturday’s section, while adding a sixth-place finish in the open 400 by breaking the wire in 1:04.38. Armstrong also ran the first leg of BEA’s 4×200 relay team, third. Armstrong, Kate Armon, Lauren Bleess and Tailor Douglas traded transfers for a time of 1:53.83.

Sophia Keister contributed a sixth-place sectional medal to BEA’s collection by erasing 4-9 in the high jump.

Katie Hartke of Martin County West finished fourth in the 3,200 meter race posting a time of 12:00.11.

In the men’s section competition, Koberoski also won a bronze medal placing third in the 800 meters in 2:03.26.

Blue Earth Area pitcher Blake Ripley earned a fourth-place medal throwing the shot at a 47-0 3/4 mark, while Buc teammate Austin Stauffer tied for sixth in the section in crossing the high jump bar at 5-7. .

Madelia/Truman/GHEC/Martin Luther’s Josiah DeMaris added a sixth-place finish crossing the 3200m finish line in 10:28.72.

DeMaris also narrowly missed out on sectional material earning seventh place in the 1600m with a time of 4:48.77, while BEA’s Jacob Grandgenett took seventh place in the 400m open in 54.0.



Today’s breaking news and more to your inbox








Share.

Comments are closed.