The Day – ECC Awards / Boys’ and Girls’ Athletics

0

BOYS

Premier League

First team: Nathan Bergman, James Chekal, Lucas DeNucci, Brendan Fant, Finian Gates, Shawn Henning, Kai Ritz, Nicholas Vogel (East Lyme); Charles Cabusao, Thomas Forde (Fitch); Dangelo Aristilde, Aldon Dawson, Glendon Dawson, Jayden Desilus, Stephen Lee, Michaelly Luc, Jeremiah Paul, Jordan Ribeiro (NFA); Keenan Lamontagne, Christian Menounos (Woodstock).

Athlete-scholar: Richard Chen (East Lyme), Carson Riley (Fitch), Stephen Lee (NFA), Keenan Lamontagne (Woodstock).

Sportsmanship: Ben England (East Lyme), Gavin Asciolla (Fitch), Earl Lous (NFA), Seamus Lippy (Woodstock).

Section II

First team: Daniel Blanda, Carson Brown, Aaron Fidrych, Jake Martino, Ryan Moores, Aaron Running, Peter Walsh (Bacon Academy); Noah Colangelo (Killingly); Hayden Baber, Braedyn Caouette, Joshua Cayangyang, Auguste Estriplet, Jacob Lenz, Jackson Poulton, Ryan Tomis (Ledyard); Lio Griffin-Hill (New London); Elliott Childs, Jeremy Gibbs, Nolan Gollsneider, Evan Piotrowski, Derek Rivera (Waterford).

Athlete-scholar: Aidan Carroll (Bacon), Noah Colangelo (Killingly), Douglas Sattler (Ledyard), Fortune Adekoya (New London), Kevin Kilcomons (Waterford).

Sportsmanship: Payton Adams (Bacon), Dylan Anderson (Killingly), Braedyn Caouette (Ledyard), Shae Quashie (New London), Evan Childs (Waterford).

Section III

First team: Anthony Gaeta, Daniel Sims (Griswold); Carson Belisle (Plainfield), Anders Dahl, William deCastro, Ryan Gruczka, Samuel Montalto, Joshua Mooney, Jason Morse, Payton Neale, Ryan Orr, William Sawin, Lucian Tedeschi, Ryan Turner, Steven Wilk (Stonington); Jayden Villafane (Windham).

Athlete-scholar: Jacob McDonald (Griswold), Ranju Iyer (Montville), Jack Pothier (Plainfield), Anthony Marchigiano (Stonington), Brandon Hernandez (Windham).

Sportsmanship: Tyler Farwell (Griswold), Jimsly Joseph (Montville), Mason Riquier (Plainfield), Josh Cannella (Stonington), Yeshua Martinez (Windham).

Section IV

First team: Thomas Cardinali, Glenn Daniels, Ryan Dungan, Kyle Franchi, Jakob Haynes, Maxwell Hussey, Tye Kukucka, Grayson LeMay, Holden LeMay, Jacob Palombizio, Ryan Spellman, Justin Thuotte, Gregory Toussaint, Josh Warner, Nicholas Zaprianov (Lyman Memorial); Nate Belchik, Colin Britner (St. Bernard); Dylan Johnson, Louis Ochoa (Tourtellotte).

Athlete-scholar: Maxwell Hussey (Lyman), Connor Vassar (Putnam), Joshua Porterfield (St. Bernard), Dylan Johnson (Tourtellotte).

Sportsmanship: Holden LeMay (Lyman), Edy Morente (Putnam), Colin Britner (Saint-Bernard), Shawn Gauthier (Tourtellotte).

GIRLS

Premier League

First team: Sydney Arustei, Sjodin Fedikovich, Lauren Hinckley, Abigail Jorgenson, Isabelle Paggioli, Ava Pitruzzello, Savannah Soleau, Grace Wadsworth (East Lyme); Sofia Ayer, Jasmyn Bransford, Alexis Boyer, Hannah Graham, Sophia Jones, Alyssa Newson, Chloe Senat (NFA); Juliette Allard, Linsey Arends, Jillian Edwards, Isabella Sorrentino (Woodstock).

Athlete-scholar: Isabelle Gesino (East Lyme), Amelia Lovering (Fitch), Anna Ricketts (NFA), Leah Castle (Woodstock).

Sportsmanship: Lauren Hinckley (East Lyme), Chloe Gehrlein (Fitch), Avery Larkin (NFA), Hailey McDonald (Woodstock).

Section II

First team: Jordan Malloy, Saniayah Otero, Jennifer Whipple (Bacon Academy); Hannah Grudzien, Katherine Poirier (Killingly); Katherine Gieleghem, Clare Inyang, Mmekom May Inyang, Kate Littler, Isabella Schweitzer, Victoria Schweitzer, Ella Stephenson (Ledyard); Darielys Arnold, Akheena Farrior-Parcak, Leilani Robinson, Kmara Royster, Anisah White (New London); Avery Maise (Waterford).

Athlete-scholar: Jennifer Whipple (Bacon), Hannah Grudzien (Killingly), Katherine Harren (Ledyard), Kmara Royster (New London), Aimee Girard (Waterford).

Sportsmanship: Jordan Rodgers (Bacon), Rebecca Gardner (Killingly), Ailish Farquhar (Ledyard), Adrianna Benjamin (New London), Kate Lange (Waterford).

Section III

First team: Taylor Bialowas (Griswold); Julia Beaupré, Kelsey Chiasson, Lyla Schultz, Maya Suarez (Montville); Hannah Anderson, Olivia Duhig, Helena Hoinsky, Nancy Inthasit, Addison Labbe, Molly Neale, Iliana Rashleigh, Rory Risley, Marin Singletary, Peyton Vanderstreet, Phoebe Werling, Alexa Williams (Stonington); Resia Baran (Windham).

Athlete-scholar: Sydney Hart (Griswold), Ariana Seldon (Montville), Olivia DiGiacomo (Plainfield), Phoebe Werling (Stonington), Resia Baran (Windham).

Sportsmanship: Madilyn Wooten (Griswold), Kelsey Chiasson (Montville), Karley Belisle (Plainfield), Addison Labbe (Stonington), Iyana Pannell (Windham).

Section IV

First team: Helen Blakeslee, Ella Caplet, Haley Cardinali, Magdalana Carpenter, Leah Comeroski, Casey Cook, Gabriela Dinisoe, Olivia Dunnack, Kristen Goodrich, Allyssa Judd, Jenny Lopez, Callie Nanos, Elizabeth Scala (Lyman Memorial); Sophia Boras, Payton Lowe, Katie Power, Lindsey Reilly, Sienna Sferrazza (St. Bernard).

Athlete-scholar: Kristen Goodrich (Lyman), Emily Olecki (Putnam), Adriana Graul (Saint-Bernard), Hanna LeClaire (Tourtellotte).

Sportsmanship: Ava Kelley (Lyman), Ava Morrison (Putnam), Lillian Turner (Saint-Bernard), Kiera O’Brien (Tourtellotte).

Share.

Comments are closed.