WEDNESDAY AREA SPORTS ROUNDUP: Marshall Athletics competes in Day 1 of Section 2AA meet | News, Sports, Jobs

0

WACONIA – The Marshall boys and girls track teams participated in the first day of the Section 2AA meet on Wednesday.

Boys

Preliminary events

In the 100 meters, Chidi Nwakama took 12th place with a time of 11.56 seconds while Ethan Hess took 21st (12.02 seconds) and Luke Novotny took 23rd (12.22 seconds). In the 200 meters, Mickey Hess took 16th place with a time of 24.71 seconds while Tyrell Lego took 20th place (24.95 seconds). In the 400 meters, Tyson Brandt took 22nd place with a time of 58.56 seconds while Jack Gunn took 26th place (1:00.23) and Juan Martell 27th (1:00.74). In the 800 meters, Keagen Anderson took eighth place and qualified for Day 2 with a time of 2:06.91 while Mykel Paulsen took 19th (2:14.72) and Chase Werner took the 21st (2:15.73). In the 110 meters hurdles, Soeka Maw took 21st place with a time of 18.23 seconds while Ayden Doherty took 24th (19.24 seconds) and Aidan Schuerman took 28th (19.77 seconds). In the 300-meter hurdles, Bryant Paulsen took sixth place and qualified for Day 2 with a time of 43.23 seconds while Doherty took 24th place (49.04 seconds) and Schuerman 29th (50. 94 seconds).

Finals Events

In the 3200 meters, Sam Deutz took fourth with a time of 9:55.62 while Josh Leibfried took 11th (10:40.31) and Jordan Duscher took 28th (13:44.22). In the shot put, Eddie Garcia took eighth with a throw of 45-09 while Gabe Sherman took 21st (39-03) and Adam Meyer 30th (35-08). In the pole vault, Elijah Bader took ninth place with a height of 10-09 while Ben Parker took 10th place (10-09). In the triple jump, Andrew Elton took eighth place with a distance of 40-10 while Jaden Deines took 15th (38-09) and Cesar Guzman took 28th (35-03.50).

Girls

Preliminary events

In the 100 meters, Paige Gillingham took 20th place with a time of 13.98 seconds while Autumn Deutz took 26th (14.34 seconds) and Olivia Mertz took 33rd (15.32 seconds). In the 200 meters, Deutz took 25th place with a time of 30.12 seconds while Madi Ziemer took 29th (30.88 seconds) and Maddi Panka 34th (32.01 seconds). In the 400 meters, Bri Simpson took third place and qualified for Day 2 with a time of 1:01.79 while Anna Kuecker took 27th (1:10.67) and Gracelyn Foster took the 30th (1:10.90). In the 800 meters, Katelyn Leibfried took eighth place and qualified for Day 2 with a time of 2:30.63 while Avery Schneekloth took 10th (2:33.83) and Jersey Leysen took the 17th (2:42.20). In the 100 meters hurdles, Paige Duthoy took 11th place with a time of 17.43 seconds while Beret Pedersen took 23rd (19.79 seconds) and Rel Xayairth took 24th (21.10 seconds). In the 300 meters hurdles, Duthoy took 11th place with a time of 52.09 seconds while Ziemer took 20th (55.55 seconds) and Pedersen 22nd (56.71 seconds).

Finals Events

In the 3200 meters, Allyson Sample took fourth place with a time of 11:32.36 while Cameen McFarquhar took 11th place (12:43.21) and Madysson Hasert 20th (14.26.77). On the discus, Brooke Gillingham took fourth with a shot of 104-09 while Kaylee VanHauwaert took 26th (71-11) and Lilliana VanMeveren took 30th (60-05). In the high jump, Ava Holmgren took eighth with a 4-10 high while Avery Fahl took 11th (4-10) and Jocelyn Schlenner took 19th (4-08). In the long jump, Peyton Boeck took 13th place with a distance of 15-06.75 while Averi Schneider took 16th (14-11) and Chioma Onyeaghala took 20th (14-07.25).

Marshall will participate in Day 2 of the Section 2AA meeting today at 10 a.m.

amateur baseball

Irish Milroy 5, Ruthton 2

RUTHTON – Milroy’s Irish amateur baseball team beat Ruthton 5-2 on Wednesday.

Josh Baker led the Irish with two hits and two RBIs while Derek Smith added two hits and an RBI and Tyler Peterson had two hits. The Irish threw a combined no-hitter on the mound, with Moses Dolan going seven innings while allowing two runs and striking out six, Baker going 1 1/3 innings and striking out one and Jared Tschetter going 2/3 innings. one inning and hitting. On two.

Shay Wabeke recorded the only RBI for Ruthton. Jared Baartman suffered the loss on the mound, going six innings while allowing five runs on nine hits and striking out five.

The Irish take on Fox Lake and Fairmont on the road on Sunday at 2 p.m. and 5 p.m., respectively, while Ruthton takes on Pipestone at home on Sunday at 7:30 p.m.

Irish Milroy 5, Ruthton 2

Irish Milroy 100 201 100 – 5 10 2

Ruthton 000 101 000 – 2 0 4

Strikes: Milroy Irish (D. Dolan 1-4; Peterson 2-5; Smith 2-4, RBI; Tschetter 1-4; Douglas 1-4; Alcorn 1-4, RBI; Baker 2-4, 2 RBI); Ruthton (Wabeke RBI).

Pitcher (IP-R-ER-H-BB-SO): Milroy Irish (M. Dolan 7-2-0-0-3-6; Baker 1.1-0-0-0-2-1; Tschetter 0 ,2-0 -0-0-0-2); Ruthton (Baartman 6-5-3-9-3-5; Biever 3-0-0-1-1-5).

Granite Falls 14,

Atwater 12

GRANITE FALLS – The Granite Falls amateur baseball team defeated Atwater 14-12 on Wednesday.

Jordan Odegard led Granite Falls with three hits and an RBI while Bennett Knapper added two hits and three RBIs and Kyle TeBeest had a hit and three RBIs. Tommy Lindstrom got the start, going 2 2/3 innings while allowing three runs on three hits and struck out two. Caleb Jans pitched 3 1/3 innings while allowing five runs on six hits and striking out four while Dalton Anderson pitched three innings while allowing four runs on five hits and struck out three.

Granite Falls (2-3) takes on Sacred Heart on the road today at 7:30 p.m.

Granite Falls 14, Atwater 12

Atwater 102 311 103 – 12 14 0

Granite falls 052 104 02X – 14 9 3

Hitting: Granite Falls (TeBeest 1-4, 3 RBI; Grund 2 RBI; Knapper 2-4, 3 RBI; Colten Vien 1-5; Fisher 1-3, RBI; Odegard 3-4, RBI; Tanner 1-5, RBI; N. Lindstrom RBI).

Throw (IP-R-ER-H-BB-SO): Granite Falls (T. Lindstrom 2.2-3-3-3-6-2; Jan 3.1-5-3-6-2-4; Anderson 3- 4 -4-5-2-3).



Today’s breaking news and more to your inbox






Share.

Comments are closed.